Četnost kontrol ze strany oblastních inspektorátů práce, krajských hygienických stanic či hasičských záchranných sborů se rok od roku zvyšuje a neustále také narůstá množství bezpečnostních předpisů. Namátková kontrola se může týkat kohokoliv nezávisle na tom, v jaké oblasti působí. Aktuálně je zvýšená pozornost věnována např. bezpečnosti práce na pracovištích či nakládání s nebezpečnými chemickými látkami a směsmi.
Předmětem přísných kontrol pověřených státních orgánů je jak dodržování zásad bezpečnosti práce, zajišťování pravidelných školení, revizí či zpracovávání dokumentace, tak i plnění pracovněprávních předpisů, např. pracovních smluv, odměňování zaměstnanců nebo zaměstnávání mladistvých. Seznamte se s nejčastěji zjištěnými nedostatky i s pravidly platnými pro příští rok a předejděte udělení pokuty.
Cílem našeho projektu BEZPEČNÁ AMBULANCE je seznámit Vás s požadavky bezpečnosti práce a pracovněprávních vztahů v souladu s platnými právními předpisy tak, jak je to vyžadováno při kontrolních prohlídkách pracoviště. Pomůžeme Vám maximálně eliminovat, případně předcházet pracovním úrazům, ale i jak správně postupovat v případě, že k úrazu přece jen dojde. Poradíme Vám, čím se řídit při zpracování různých pracovních pokynů a postupů, a zejména čeho se v této oblasti vyvarovat.
Povinnosti zaměstnavatelů jsou definované zejména následující právní úpravou:
Povinnosti týkající se technických zařízení
Povinnosti zaměstnavatelů v oblasti požární ochrany